Cięcie i cięcie podłużne papieru strumieniem wody

Technologia cięcia strumieniem wody jest stosowana od kilkudziesięciu lat do cięcia papieru. Faktycznie ten proces jest rozwijany nawet intensywniej niż obróbka wodno-ścierna twardszych materiałów, takich jak kamień, szkło i metale. W przypadku cięcia papieru i produktów spożywczych nie używa się ścierniwa, ale strumienia czystej wody. Bardzo cienki (cieńszy od ludzkiego włosa) strumień czystej wody nie powoduje zawilgotnienia ciętego materiału, co umożliwia utrzymanie papieru w dobrym stanie. Ta metoda umożliwia precyzyjne i szybkie cięcie, bez powstawania stref wpływu ciepła. Wydajność tej metody sprawia, że cięcie strumieniem wody stanowi efektywne rozwiązanie dla producentów papieru.

Na początku lat siedemdziesiątych poprzedniego stulecia system do cięcia papieru strumieniem wody został zastosowany po raz pierwszy w zakładach papierniczych Alton Boxboard w miejscowości Alton, w stanie Illinois. Strumieni czystej wody używano również do cięcia materiałów na bazie papieru i wypełniacza ulowego w przemyśle lotniczym. Cięcie strumieniem wody to metoda wszechstronna, którą można wykorzystać do obróbki dowolnych materiałów! Cienkie materiały papierowe, chusteczki papierowe, pudełka, papier ochronny z powłoką polimerową, tektura falista, pianka, papier w arkuszach, papier dla gastronomii, papier na opakowania przemysłowe, wełna papierowa, torby, Tyvek, papier woskowany, a także produkty spożywcze i gumę można ciąć równie szybko jak cienką wykładzinę. Ponieważ w celu przedłużenia okresu eksploatacji wykorzystywane są dysze diamentowe, typowa szerokość strumienia wody jest równa szerokości włosa ludzkiego, przy prędkościach sięgających mach 2,5. Przy cięciu wzdłużnym papieru za pomocą strumienia wody nie występuje nasączanie papieru wodą.

ZALETY CIĘCIA PAPIERU STRUMIENIEM WODY

  • Idealna metoda w przypadku materiałów ułożonych w sterty, w zależności od ich gęstości.
  • Dysze mogą pozostawać nieruchome, co pozwala na transport materiałów papierowych przez przenośnik.
  • Technologia jest bezpieczna dla środowiska, nie powoduje powstawania unoszącego się w powietrzu pyłu i umożliwia uzyskanie czystszych wyrobów papierniczych
  • Cięcie wielokierunkowe. Minimalne tolerancje. Brak strat surowcowych.
  • Nie trzeba wymieniać głowic tnących podczas produkcji, co pozwala uniknąć kłopotliwych przestojów.
  • Minimalne przygotowanie do procesu cięcia automatycznego i minimalne przestoje w celu szybkiej wymiany uszczelnienia.
  • Cięcie precyzyjne
  • Niewielki ubytek materiału na linii cięcia
  • Brak potrzeby ostrzenia narzędzi tnących

TECHNOLOGIA CIĘCIA PODŁUŻNEGO STRUMIENIEM WODY

Technologia cięcia czystą wodą nadaje się wyśmienicie do cięcia papieru i rękawów z tworzywa sztucznego oraz kartonów. Technologia ta jest często stosowana przy produkcji tapet i opakowań.

Zwyczajowo stosuje się tę technologię w krajarce do cięcia podłużnego (tzw. slitter), wyposażonej w jedną lub kilka głowic do cięcia czystą wodą. Obrabiany materiał jest prowadzony na taśmie pod głowicami tnącymi i przecinany w tym momencie. W przeciwieństwie do ostrzy okrągłych materiał nie jest przesuwany na bok i nie powstaje unoszący się w powietrzu pył. Ponieważ materiał przez bardzo krótki czas jest w kontakcie ze strumieniem wody, nie rozmiękcza się i jakość nie ulega pogorszeniu. Możliwe jest jednoczesne cięcie kilku warstw materiału. Podczas cięcia między warstwami nie powinno być pustych przestrzeni, w które mogłaby wniknąć woda. 

Szkic instalacji do cięcia wzdłużnego z 7 głowicami tnącymi