Tech News - kwartalnik wydawany przez KMT Waterjet

KMT Waterjet chce dostarczać swoim klientom najnowsze wiadomości z branży cięcia wodą. W naszym kwartalniku Tech NEWS znajdą Państwo wyczerpujące opisy najnowszych osiągnięć w dziedzinie pomp wysokiego ciśnienia, głowic tnących i akcesoriów do układów wysokiego ciśnienia, a także informacje o obsłudze klientów i porady dotyczące optymalizacji maszyny do cięcia wodą.

Poniżej podano odsyłacze do najnowszego wydania oraz archiwum naszego biuletynu. Biuletyn KMT Tech NEWS jest publikowany w cyklu kwartalnym i wysyłany do naszych klientów pocztą elektroniczną.

Kliknij tu jeśli chcesz otrzymywać KMT Tech NEWS newsletter.

TechNEWS I/2017

Rodzeństwo ... ale różne

STREAMLINE PRO-III vs. TRILINE TL-I - Porównanie: Multiplikator ciśnienia / napęd bezpośredni

KMT-STREAMLINE-PRO-III-125_LogoTRILINE-DD-PUMP_round-logoOstatniej jesieni KMT Waterjet Systems zaprezentowało na targach przemysłowych EuroBLECH w Hanowerze swoje dwie najnowsze pompy ciśnieniowe do cięcia strumieniem wody: Modele STREAMLINE PRO-III i TRILINE TL-I. Poszerzają one portfolio przedsiębiorstwa o dwie pompy, które więcej różni niż łączy: podczas gdy pompa PRO-III posiadająca multiplikator ciśnienia potrafi wytworzyć ciśnienie do 6.200 bar, a dzięki dodatkowemu wyposażeniu jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym zadaniom, tańszy model pompy TL-I wyposażony w ekonomiczny napęd bezpośredni postrzegany jest raczej jako model podstawowy lub jako generator ciśnienia przy wykonywaniu prostych zadań cięcia. Dzięki temu KMT ze swoim szerokim wachlarzem produktów w dziedzinie technologii wysokich ciśnień jest w stanie zaoferować rozwiązanie odpowiednie dla dowolnego zapotrzebowania.

W dziedzinie cięcia strumieniem wody model pompy STREAMLINE PRO-III jednoznacznie plasuje się na najwyższej półce. To wydajne urządzenie umożliwia cięcie z ciśnieniem do 6.200 bar, a w szczególności model o mocy 125 KM (93 kW) stanowi najmocniejsze połączenie mocy silnika i ciśnienia wody.

Dwie głowice tnące dla uzyskania optymalnej wydajności

STREAMLINE PRO-III pozwala na pracę jednocześnie dwóch głowic tnących o średnicy dyszy do 0,28 mm. Naturalnie podwaja to wydajność, ponieważ dzięki temu można równocześnie ciąć dwa elementy. A wyrażając to konkretnymi liczbami: Urządzenie do cięcia strumieniem wody wyposażone w pompę STREAMLINE PRO-III 125 tnie płytę ze stali nierdzewnej o grubości 3 cm przy średniej jakości cięcia z prędkością 110 mm/min, równocześnie dwa obrabiane elementy. Jeśli pompa pracuje w niższym zakresie ciśnienia, takie wartości mimo zastosowania większej dyszy są nieosiągalne. Dla porównania: pompa o mocy 100 KM (74 kW) 3.800 bar przy pracy z dwoma głowicami umożliwia zastosowanie dyszy o maksymalnej wielkości 0,35 mm. Przy zastosowaniu optymalnego ścierniwa prędkość cięcia tego samego materiału i przy tej samej jakości cięcia wynosi maksymalnie 71,5 mm/min. Jest więc o ponad 50% wolniejsza niż urządzenie z 6.000 bar. Oszczędza się nie tylko czas ale również materiał: odnosząc się do przytoczonego przykładu, na jeden metr ciętego odcinka przypada zużycie ścierniwa w wysokości 14,5 kg (przy zastosowaniu PRO-III) albo 30,8 kg (przy zastosowaniu 3.800 bar), to znacząca oszczędność rzędu 53%.

Bezpieczeństwo ciągłości produkcji przy 6.200 bar

Kto jednak myśli, że duża moc pogarsza niezawodność pompy lub elementów eksploatacyjnych, ten się myli: dzięki zoptymalizowanej i opatentowanej technologii zastosowanej w module sprężania multiplikatora ciśnienia, KMT jest w stanie udzielić gwarancji na 500 godzin pracy tych ekstremalnie obciążonych komponentów, w przypadku zakupu nowej pompy ciśnieniowej. Nowa uszczelka SUPRAlife dzięki swemu kształtowi zapewnia żywotność, która w tym zakresie ciśnienia nie ma sobie równych. W konsekwencji cięcie strumieniem wody przy 6.200 bar jest znacznie bardziej wydajne, ponieważ wydłuża się faktyczny okres pracy urządzenia dzięki nowym trwałym komponentom. Niektórzy klienci już korzystają z tych pomp ciśnieniowych nowej generacji i wyrażają się o nich w samych superlatywach.

TRILINE TL-I – pompa KMT z bezpośrednim napędem

Po drugiej stronie wachlarza oferowanych wydajności znajduje się tańszy model pompy typu TRILINE TL-I 30 wprowadzający w świat cięcia strumieniem wody. Ta pompa ciśnieniowa, odmiennie niż zwykle w urządzeniach KMT, bazuje na napędzie bezpośrednim. Silnik elektryczny za pośrednictwem łatwego w serwisowaniu mechanizmu kół pasowych napędza bezpośrednio trzy tłoki osadzone na wale korbowym, które generują strumień wody o wysokim ciśnieniu. Tłoki pracują z przesunięciem fazowym 120°, dzięki czemu sygnał ciśnienia, również bez zbiornika ciśnieniowego, jest bardzo stabilny. Dodatkowo bezpośrednie przeniesienie napędu zapewnia relatywnie wysoką sprawność sięgającą 85%. W porównaniu do pompy z multiplikatorem ciśnienia ten rodzaj napędu nie wymaga dodatkowego obiegu hydraulicznego, przez co wyróżnia się cichszą pracą oraz mniejszą zajmowaną powierzchnią.

TRILINE_Interior 

Porównanie: Multiplikator ciśnienia / napęd bezpośredni

Oczywiście pojawia się pytanie, czym różnią się oba rodzaje napędu lub też, który rodzaj najlepiej nadaje się do określonego zastosowania, bo jedno jest jasne: istnienie obu typów pompy ma swoje uzasadnienie.

Pompa z multiplikatorem ciśnienia

Niepodważalną zaletą pomp z multiplikatorem ciśnienia jest maksymalny zakres ciśnienia sięgający 6.200 bar. Na takie poziomy pompa z napędem bezpośrednim nie może się wznieść i dlatego multiplikator ciśnienia musi być podstawowym wyborem dla tych wszystkich użytkowników, którzy chcą ciąć szczególnie grube lub twarde materiały, jak np. tytan lub grube płyty betonowe. Również w sytuacjach, gdy urządzenie do cięcia strumieniem wody narażone jest na duże obciążenia, np. przy pracy wielozmianowej, lepszym wyborem jest raczej model z multiplikatorem ciśnienia, ponieważ ta technologia jest bardziej wytrzymała a komponenty są bardziej trwałe. Ale gdy pompy ciśnieniowe trzeba połączyć w zespół, na pierwszy plan bezkonkurencyjnie wysuwa się pompa z multiplikatorem, ponieważ tylko ta technologia daje możliwości takiego sprzęgania pomp. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że zastosowanie technologii z multiplikatorem ciśnienia zaleca się również w tych sytuacjach, kiedy w procesie cięcia następuje cykliczne wyłączanie strumienia tnącego. Taka sytuacja występuje w cięciu samą wodą, gdy produkuje się wiele pojedynczych elementów przy dużej prędkości cięcia, np. podczas cięcia uszczelek gumowych lub przy zastosowaniach w dziedzinie artykułów spożywczych. Tutaj zyskują użytkownicy pompy z multiplikatorem ciśnienia dzięki temu, że ciśnienie wody utrzymywane jest również przy zamkniętym zaworze a uwalniane jest przy otwartym.

Pompa z napędem bezpośrednim

W przeciwieństwie do wcześniej opisanej pompy, duża ilość cykli włączania prowadzi do zwiększonego zużycia elementów napędu bezpośredniego, ponieważ tę technologię charakteryzuje stały przepływ wody, która przy zamkniętym zaworze na głowicy tnącej musi być przekierowana. Im częściej konieczne jest takie przekierowanie, w tym większym stopniu obciążany jest zawór regulacji ciśnienia.

Dlatego pompa z napędem bezpośrednim może pokazać swoje mocne strony w procesach cięcia ciągłeg wysoka wydajność pompy zostaje wykorzystana tym lepiej, im mniej przerw występuje w pracy podłączonego urządzenia do cięcia strumieniem wody. Z tego względu model TL-I nadaje się raczej do zastosowań abrazyjnych: w stosunku do zastosowań z czystą wodą prędkości cięcia są tu w większości przypadków niższe, co przekłada się na niższą liczbę cykli cięcia. Poza tym niższe ciśnienie minimalne pompy z napędem bezpośrednim w trakcie obrabiania materiałów łamliwych i wielowarstwowych okazuje się korzystne,  ponieważ pompa TRILINE może obniżyć ciśnienie robocze do minimalnego poziomu 100 bar, podczas pierwszego uderzenia w materiał taki jak szkło lub ceramika istnieje niewielkie ryzyko pęknięcia materiału a w przypadku materiałów wielowarstwowych spada ryzyko rozwarstwienia. Jak wspomniano na początku, pompa TRILINE dzięki niewielkim początkowym nakładom inwestycyjnym nadaje się doskonale dla rozpoczynających użytkowanie takich urządzeń oraz do zastosowań mniej wymagających lub mniejszych, gdzie rolę odgrywa niższa moc przyłączeniowa lub mniejsza zajmowana powierzchnia przez pompę. Taka sytuacja występuje w mniejszych zakładach usługowych lub produkcyjnych, które sporadycznie użytkują swoje urządzenia do cięcia strumieniem wody.

Porównanie rodzajów napędu

Pompa z multiplikatorem ciśnienia:
  • grube i twarde materiały
  • tryb pracy wielozmianowej
  • praca kilku pomp w zespole
  • duża ilość cykli przełączania
Pompa z napędem bezpośrednim:
  • ciągły proces cięcia
  • łamliwe materiały
  • niewielkie początkowe nakłady inwestycyjne
  • niewielka zajmowana powierzchnia 

Właściwe rozwiązanie do każdego zastosowania

Widać więc, że KMT Waterjet Systems oferuje nie tylko najbardziej wydajne pompy ciśnieniowe w całej branży, lecz ma też do zaoferowania rozwiązanie dla początkujących użytkowników tej technologii, a ponadto oczywiście szeroki wachlarz produktów o pośrednich parametrach pomiędzy tymi skrajnie różnymi urządzeniami. Obejmuje on począwszy od pomp ciśnieniowych, które można w całości zintegrować z istniejącym systemem, poprzez pompy do pracy autonomicznej wykorzystywane sporadycznie aż po zaawansowane technicznie urządzenia do wymagających zastosowań w trybie wielozmianowym.


Nowe twarze w KMT France SARL

Na przestrzeni minionego roku wiele się działo w biurze KMT w Lyonie we Francji: doszło do ponownego obsadzenia istniejących już stanowisk i jednocześnie zatrudniona została nowa współpracowniczka odpowiedzialna za rynek części zapasowych i ścierniwo. Ponadto biuro we Francji posiada od jesieni 2016 samochód serwisowy, który umożliwia serwisantowi na znacznie bardziej elastyczne reagowanie na życzenia klientów podczas wezwań. Poza tym w ramach zmian strukturalnych w regionach sprzedaży KMT poszerzyło zakres odpowiedzialności biura francuskiego o rynki w Holandii i Luksemburgu.

Ten pochód nowych współpracowników zapoczątkował już w lutym 2016 Martin Corson, zatrudniony w charakterze serwisanta. Od jesieni 2016 dysponuje dodatkowo w pełni wyposażonym samochodem serwisowym. Zaopatrzony jest w wiele narzędzi i części zamiennych do wszystkich typowych i wielu specjalnych prac naprawczych i serwisowych. Dzięki temu Martin Corson przygotowany jest na wszelką ewentualność, jest w stanie pomóc swoim klientom szybko i w szerokim zakresie.

W sierpniu 2016 dołączył Philippe Bosselut jako Area Manager, a we wrześniu otrzymał wzmocnienie w osobie Claire Kuhn w charakterze asystentki. Philippe Bosselut ma za sobą ponad 30 lat doświadczenia w dziedzinie budowy maszyn. Dzięki czemu jest w stanie w sposób kompetentny służyć kompleksową poradą swoim klientom. Philippe Bosselut i Claire Kuhn razem dają gwarancję, że klienci KMT we Francji i w krajach Beneluksu zawsze będą mieli zapewnioną najlepszą obsługę.

Ostatnim jak na razie wzmocnieniem zespołu w Lyonie jest Catherine Pellotier, która pracuje dla KMT od października 2016. Jest odpowiedzialna za rynek części zamiennych oraz dystrybucję ścierniwa i w tym zakresie może pochwalić się kilkoma latami doświadczenia.

Wszyscy współpracownicy KMT France SARL są do dyspozycji klientów, niżej podane są ich dane kontaktowe.

Office-LyonMartin Corson
Aftersales & Service Engineer
Phone: +33 6 03 92 59 97
E-Mail: martin.corson@kmtwaterjet.com
Philippe Bosselut
Area Manager
Phone: +33 6 25 45 12 40
E-Mail: philippe.bosselut@kmtwaterjet.com
Catherine Pellotier
Area Sales Manager Garnet
Phone: +33 6 78 00 51 83
E-Mail: catherine.pellotier@kmtwaterjet.com
Claire Kuhn
Sales & Administration Assistant
Phone: +33 4 78 22 69 45
E-Mail: claire.kuhn@kmtwaterjet.com


Nowy pracownik działu dystrybucji na teren Niemiec, Austrii i Szwajcarii

Geier
Claus-Peter Geier

Area Sales Manager
Germany, Austria and Switzerland
Phone: +49 160 98 98 44 85
claus.geier@kmtwaterjet.com

TechNEWS I/2016

  • Największe szybkości cięcia przy ciśnieniu 6200 barów
  • KMT zapewnia bezpieczeństwo produkcji 

Tech NEWS II/2015

  • Pompa wysokociśnieniowa STREAMLINE SL-VI - jeszcze większe możliwości konfiguracji
  • KMT oferuje zestaw do modernizacji starszych modeli multiplikatorów ciśnienia

Tech NEWS IV/2013 (po angielsku)

  • Small tool - big effect: The seal tool kit for pneumatic valves facilitates seal exchange and installation
  • KMT Waterjet Systems expands Service Team

Tech NEWS II/2013 (po angielsku)

  • Redukcja kosztów części zużywalnych i zamiennych dzięki zastosowaniu pomp ultrawysokiego ciśnienia STREAMLINE PRO-2
  • Rejestracja centrali KMT dla Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu i Indii jako „znanego nadawcy”

Tech NEWS I/2013 (po angielsku)

  • Szybkie i ekonomiczne cięcie strumieniem wody z wykorzystaniem systemu ABRALINE Advanced
  • Nowe biuro sprzedaży i serwisu w Moskwie

Tech NEWS III/2012 (po angielsku)

  • Cięcie wodno-ścierne - Ważne cechy rur skupiających do głowic do cięcia wodno-ściernego
  • Zmiana siedziby głównej w Bad Nauheim

Tech NEWS II/2012 (po angielsku)

  • Pompa wysokociśnieniowa STREAMLINE PRO-2 – intensywne cięcie strumieniem wody oraz szybka i łatwa konserwacja
  • Szkolenia w zakresie obsługi i serwisowania pomp KMT

Tech NEWS I/2012 (po angielsku)

  • Różnica zapisana w kamieniu – porównanie dysz diamentowych i szafirowych
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim - Warunki gwarancji na części zużywalne i zamienne KMT

Tech NEWS IV/2011 (po angielsku)

  • Bardziej efektywne cięcie czystą wodą dzięki zastosowaniu KMT SUPERTUBE
  • Kompleksowa obsługa rynku wtórnego - KMT przedstawia nowego specjalistę ds. sprzedaży na rynku wtórnym

Tech NEWS III/2011 (po angielsku)

  • Głowice tnące do każdego zastosowania - Zestawy głowic do cięcia czystą wodą i cięcia wodno-ściernego

Tech NEWS II/2011

  • Blisko klientów na targach – KMT przedstawia dostępność swoich usług serwisowych podczas Blechexpo
  • Optymalna sprawność dzięki internetowej diagnostyce – narzędzie REMOTELINE do zdalnej diagnostyki za pośrednictwem Internetu

Tech NEWS I/2011

  • Maksymalna wydajność przy ciśnieniu 6200 barów – Najnowsze rozwiązania w technologii pomp STREAMLINE PRO-I 125D
  • Opinie klientów - produkty o wysokiej jakości sprzyjają zadowoleniu klientów