KMT Waterjet Cutting System Solutions

Cięcie wysokociśnieniowym strumieniem wody w jednym, dwóch i trzech wymiarach oraz z wykorzystaniem robotów

Obszar zastosowań technologii cięcia wysokociśnieniowym strumieniem wody jest niezwykle wszechstronny. Dlatego też różnorodność systemów cięcia wodą jest ogromna:

•   Systemy cięcia jednowymiarowego do materiałów taśmowych, rozwijanych z rulonów
•   Stoły do cięcia dwuwymiarowego płaskich arkuszy materiałów
•   Konfiguracje 3D z wykorzystaniem robotów do wycinania złożonych trójwymiarowych kształtów
•   Inne rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb

 

Cięcie jednowymiarowe

Systemów jednowymiarowych używa się głównie do materiałów w postaci taśm rozwijanych z rulonów. Materiał układa się na przenośniku łańcuchowym, który przenosi go z dużą szybkością przez konstrukcję portalu. Konstrukcja jest wyposażona w kilka głowic tnących. Odległość między głowicami tnącymi decyduje o szerokości pasków materiału. Tego rodzaju systemów zwykle używa się w pracy zmianowej. Dlatego ważne są duża szybkość cięcia i stabilność procesu produkcyjnego.

Cięcie dwuwymiarowe

Najczęściej stosowanym systemem jest stół do cięcia 2D (patrz ilustracja na następnej stronie). Wycinanie skomplikowanych kształtów jest możliwe dzięki głowicy tnącej, której ruchem wzdłuż osi x i y steruje centralny komputerowy system CNC. Zazwyczaj można też regulować oś z (wysokość). To jest konieczne, gdyż głowica tnąca musi być umieszczona bardzo blisko materiału w celu uzyskania optymalnych efektów cięcia. Tego rodzaju systemy sprawdzają się doskonale w szybkiej produkcji różnych wyrobów z różnych materiałów w postaci płaskich arkuszy.

Pięcioosiowy system umożliwia nachylenie głowicy tnącej wzdłuż osi obrotu, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie cięć pod kątem i wycinanie elementów w kształcie stożka, później używanych w pracach spawalniczych. Dostępne są też systemy do wycinania otworów w rurach i przewodach.

Główny system charakteryzuje się dużą szybkością cięcia oraz możliwością wycinania dużej liczby części jednocześnie. Bardzo często takie systemy są wyposażone w wiele głowic tnących, aby zwielokrotnić nakład produkcji. Systemy nadają się też do wycinania elementów lustrzanych i odwróconych. Dostępne są różne rozmiary stołów do cięcia 2D.

 3-Axes-System

 

5-Axes-System

     
 

Wykorzystanie robotów w cięciu trójwymiarowym

Skomplikowane i złożone części wymagane w branży motoryzacyjnej i budowy maszyn, mogą być wykonane wyłącznie za pomocą systemu cięcia trójwymiarowego. W tego typu zastosowaniach głowicę tnącą montuje się na ramieniu robota. Ramię z głowicą porusza się następnie naokoło trójwymiarowego wyrobu, przycinając materiał i wycinając otwory.

Systemy z robotami zwykle wyposaża się w obrotowe stoły przesuwne. Pozwalają one obrabiać elementy w komorze do cięcia, jednocześnie oszczędzając czas potrzebny na wprowadzanie materiału i wyjmowanie gotowej części. Typowe zastosowania:

  • Cięcie wodno-ścierne:
    Elementy silników wykonywane z tytanu, aluminium i stali nierdzewnej, łopatki turbin, marmur i inne kamienie dekoracyjne
  • Cięcie czystą wodą:
    Elementy wyposażenia samochodów, np. dywaniki, panele drzwi, zderzaki, deski rozdzielcze, tablice wskaźników, schowki na rękawiczki itp