Cięcie strumieniem wody w przemyśle motoryzacyjnym

Dlaczego warto korzystać z technologii cięcia strumieniem wody w motoryzacji? Na początek – niezależnie od tego, czy wykorzystywane są zwykłe maszyny do cięcia strumieniem wody, czy systemy zautomatyzowane ze sterowaniem w 6 osiach – technologia cięcia strumieniem wody jest niezwykle wszechstronna i może być wykorzystywana do cięcia materiałów kompozytowych, stali i tytanu, a także cięcia czystą wodą podsufitki, paneli drzwiowych i dywaników. Dodatek bezpiecznego ścierniwa granatowego umożliwia łatwe, szybkie i precyzyjne cięcie tytanu, brązu i stali. Na tym samym stanowisku można wycinać różne części bez zmieniania czegokolwiek, z wyjątkiem programowanych ustawień cięcia.

Dlatego te urządzenia, zwane komorami do cięcia, są szczególnie przydatne na liniach produkcyjnych, wytwarzających zróżnicowane elementy. Komory do cięcia są wyposażone w jeden lub więcej robotów z głowicami do cięcia strumieniem czystej wody lub wody z dodatkiem ścierniwa, co umożliwia cięcie wodą w wielu wymiarach. Materiał jest często dostarczany do komór do cięcia na przenośnikach taśmowych lub stołach przesuwnych. Gdy komponent na przedniej części stołu przesuwnego jest obrabiany, uchwycony zostaje materiał w tylnej jego części.

Poza tym przy cięciu strumieniem wody nie występują strefy wpływu ciepła (HAZ), nie ma uciążliwych wyziewów i nie występują naprężenia mechaniczne ciętej powierzchni. Ta metoda cięcia nie powoduje powstawania znaczącej ilości odpadów, co oznacza wydajne wykorzystywanie materiałów. Kolejną zaletą w procesie produkcji jest to, że w przypadku maszyn tnących strumieniem wody powierzchnie cięcia są gładkie, pozbawione nierówności i zadziorów, również w przypadku niejednorodnych materiałów, co eliminuje konieczność obróbki końcowej.

Podczas gdy systemy cięcia strumieniem wody KMT, z automatycznym sterowaniem w 6 osiach, są używane do produkcji masowej w branży motoryzacyjnej, setki małych warsztatów wykorzystują pompy ciśnieniowe i głowice tnące KMT do wykonywania części samochodowych na indywidualne zamówienie.
 

ZALETY CIĘCIA STRUMIENIEM WODY W PRZEMYŚLE MOTORYZACYJNYM

  • Brak stref wpływu ciepła (HAZ)
  • Bardzo wąska szczelina cięcia umożliwia bliższe rozmieszczenie detali i ogranicza ilość odpadów
  • Można uzyskać tolerancje na poziomie +/- 0,1 mm (0,003“)
  • Cięcie wielowymiarowe
  • Szybka i łatwa produkcja prototypów
  • Nie ma potrzeby obróbki końcowej krawędzi cięcia
  • Nie ma potrzeby ostrzenia narzędzi
  • Cięcie bez naprężeń – bez szkodliwego wpływu na strukturę metalu
  • Maksymalna elastyczność procesów cięcia produkcyjnego

Porównanie cięcia – cięcie strumieniem wody, laserem i plazmą

Porownanie technologii ciecia 


 

Produkty z serii KMT PRO do cięcia strumieniem wody pod ciśnieniem 6200 barów (90 000 psi)
Optymalna wydajność cięcia twardych i grubych materiałów

 

 

 

Produkty KMT do cięcia strumieniem wody pod ciśnieniem
4100 barów (60 000 psi)

Wypróbowane i sprawdzone narzędzia do ciężkiej pracy

 


 

 

Produkty KMT do cięcia strumieniem wody pod ciśnieniem
3800 barów (55 000 psi)

Ekonomiczna technologia na początek